Przedświąteczne jajeczko opłacone z funduszu socjalnego
W Wielki Piątek wiele firm organizuje wielkanocne spotkania z pracownikami. Mogą je sfinansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeśli środki będą wydatkowane zgodnie z regulaminem. Ten dzień pracodawca może jednak ustalić wolnym od pracy.
Zbliżają się kolejne święta, dni ustawowo wolne od pracy, na które – bez względu na wyznanie – czeka każdy pracownik. Dyskusja o tym, czy Wielki Piątek powinien być dniem ustawowo wolnym od pracy, trwa od lat. Ścierają się w niej zarówno argumenty światopoglądowe, jak i ekonomiczne.
Mimo wielu inicjatyw ustawodawczych w tym zakresie, chociażby w latach 90-tych, wspieranych przez środowiska zarówno katolickie jak i protestanckie, których rzecznikiem był adwokat i senator Edward Joachim Wende*, święto to nie weszło do kanonu dni ustawowo wolnych od pracy, inaczej niż w wielu krajach katolickich i protestanckich w Polsce i na świecie.
Istniejące możliwości
Wielu pracodawców w Polsce decyduje się w tym dniu na zorganizowanie świątecznego spotkania z pracownikami, tzw. jajeczka. Nie jest to obowiązek wynikający z kodeksu pracy ani z żadnego innego aktu prawnego. Jednak dbanie o dobry nastrój pracowników i ich integracja mogą przynieść korzyści, które mogą się przyczynić do wzrostu obrotów oraz ogólnego postrzegania zakładu pracy.
Spotkanie ze środków zfśs
Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) środki z tego funduszu mają być przeznaczane na finansowanie działalności socjalnej. Zatem przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta